EĞİTİM

Selçuk'ta Üniversite Öğrencilerinin Sayısı Çoğalıyor

/Selçuk
  

Tarih: 24 Temmuz 2020 Cuma 16:40

Bu haber 32997 defa okundu

Selçuk'ta faaliyet gösteren 9 Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu’nda iki yeni program daha açılacak ve öğrenci kabul edilecek. Yeni açılacak olan programlarla birlikte okuldaki program sayısı 4’e çıkarken bu programlara yaklaşık 550 öğrencinin kayıt yaptırması hedefleniyor. Yeni açılacak bölümle birlikte oluşturulacak laboratuvarın da Selçuklu esnaflara hizmet verebileceği ve gıda konusundaki birçok testin yapılabileceği belirtildi. Yeni laboratuvar sayesinde ilçe gıda üzerine hizmet veren işletmelerin bir takım işlemler için çevre il ve ilçelere gitmelerine gerek kalmayacak.

HEDEF 550 ÖĞRENCİ

Mevcut olan Turizm ve otel İşletmeciliği ile Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programlarına ek olarak, Gıda Teknolojisi Programı ve Kültürel Miras Programı ilave edildi. Yeni programlarla birlikte büyümesini devam ettiren 9 Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu, öğrenci sayısını da yükseltmiş oldu. Geçtiğimiz eğitim ve öğretim döneminde 351 öğrencinin eğitim gördüğü okulda yeni bölümlerle birlikte bu sayını 550’ye çıkması bekleniyor.

LABORATUVAR İLÇEYE HİZMET VERECEK

Yeni açılan Gıda Teknolojisi Programı için kurulacak olan laboratuvar sayesinde okulda bilimsel çalışmalar da yapılabilecek. Bununla birlikte okul dışına da hizmet vermesi beklenen laboratuvar, ilçenin büyük bir eksiğini de giderecek. Gıda üzerine hizmet veren işletmelerin gereksinim duyduğu testlerin de bu laboratuvarda yapılabilecek olması, ilçe insanın çevre ilçelere gitme zorunluluğunu da ortadan kaldıracak. İlçe için de büyük bir hizmet olan laboratuvarın yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte hizmete girmesi hedefleniyor.

EN BÜYÜK SORUN YURT

9 Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu yoluna büyüyerek devam ederken, okul idarecileri ilçedeki yurt probleminin önemine değiniyorlar. İlçeye gelen öğrencilerin yurt sorunu nedeniyle tercih değiştirebildiğini belirten yetkililer, okulun gelişimine Selçuk’un da hazır olması ve gereksinimlerin karşılanması gerektiğinin altını çizdiler. İlçede mutlaka yurt kapasitesinin okul kapasitesi civarında olması gerektiğini belirten yetkililer, yurtların öğrenciler için daha uygun şartlarda ve güvenli barınma sağladığı için tercih edildiğini belirttiler. En büyük ihtiyacın yurt olduğunu ancak bununla birlikte öğrenciler için sosyal alanların da oluşturulması gerektiğinin altını çizen yetkililer, Selçuk’un üniversiteyi daha çok sahiplenmesi gerektiğini belirttiler.

Öte yandan THK İzmir Havacılık Meslek Yüksek Okuluna 200,  Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksek Okulu'na 248 öğrenci kabul edileceği öğrenilirken, mevcut öğrenciler ile birlikte Selçuk'taki öğrenci sayısı yaklaşık 850 olacak.

Kaynak: GÜNDEM

UYARI:Selçuk Postası haber portalında yayınlanan ve içeriği Selçuk Postası editörleri tarafından hazırlanan haber, duyuru vb gibi metin ve görseller izinsiz olarak kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda hukuki yaptırımlara başvurulacaktır.
Yorumlar
UYARI: Yorum yapan kullanıcılarımız site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.Kullanım koşullarını görmek için tıklayınız.
Adınız  
Yorumunuz  
SİTE İÇİ ARAMA

HAVA DURUMU