GÜNCEL

Alevi Kültür Dernekleri Yönetiminde Değişim

/Alevi Kültür Dernekleri Yönetiminde Değişim
  

Tarih: 12 Kasım 2018 Pazartesi 17:32

Bu haber 1501 defa okundu

Yoğun bir katılımla gerçekleşen Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesinin 7.Olağan Genel Kurul toplantısında iki liste yarıştı. Seçimlere sarı liste ile giren ve üyelerin 105 oyunu alarak Derneğin Yeni Başkanı olan Haydar Yurdakul, birlik ve beraberlik mesajı vererek; " Benim davam divana kalsın diyen Pir sultan'ın torunları olarak bu divanın uhrevi bir divan olmadığını dünyevi bir divan olduğunu göstermek adına derneklerimize sahip çıkmak zorundayız. Gün birlik ve dayanışma günüdür" dedi.
Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi olağan Genel Kurul toplantısı İzmir Büyükşehir Belediyesi Selçuk Kültür Merkezinde (Cemevi) gerçekleşti. İki Liste ile gidilen seçimlerin Divan Başkanlığını Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Örgütlerden Sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Bölge sorumlusu Hüseyin Göner, Divan Üyelerinin ise Yaşar Aydın, Canan Boztepe, Umman Şen, Alevi Kültür Dernekleri Buca Şubesi Başkan Yardımcısı Demir Ali İlhan yaptı.

YOĞUN KATILIM

Açılış konuşmasını yaklaşık 3 yıldır Dernek Başkanlığını yürüten ve bu yıl aday olamadığını açıklayan Düzgün Çellik yaptı. Açılış konuşmasının ardından Saygı duruşu ile başlayan seçimler, gündem maddeleri ile devam etti. 246 üyesi bulunan derneğin, 137 üyenin katılımı ile gerçekleşen Genel Kuruluna çok sayıda sendik ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı. Seçimlere Sarı Liste ile giren Haydar Yurdakul ve ekibi, 105 üyenin oyunu alarak Derneğin Yeni Başkanı oldu. Öte yandan seçimlere beyaz liste ile giren Hüseyin Yaman ise, 33 ay aldı.
Seçimlerde yaptığı konuşma ile birlik ve beraberlik mesajı veren, konuşmasında ilk olarak bugüne kadar Dernek Bünyesinde derneğin tüm faaliyetlerine katkısı olan canlara teşekkür ederek başlayan Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesinin yeni Başkanı Haydar Yurdakul, "Değerli canlar, derneğimiz kurulduğu günden bu yana bir arpa tanesi kadar hizmet vermiş tüm yöneticilerimize, başkanlarımıza, üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim. Bu düstur ile yola çıkan bir yol aşığı olarak hizmetin sınırsız ve sonsuz olacağına ; bu yolda kin,kibir,gıybetten arınıp yapacak olacağımız hizmetlere ben ve ekip arkadaşlarım dört elle sarılıp yine aynı gayret ve azimle çalışmaya ikrar verdik" dedi.

BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ

Derneğin en önemli sorunlarından biri olan araç sıkıntısını en yakın zamanda çözüme kavuşturacaklarını, en yakın zamanda bir araya gelip bir araç temin etmeye çalışacaklarını kaydeden Yurdakul; "Bununla ilgili görüştüğümüz iş adamları canlarımız da var. Birbirlerine kırgın olan bir araya gelemeyen canlarımıza ulaşıp, sorunları el birliğiyle çözmeye çalışacağız. Yönetim olarak her canımızın sorunlarına ortak olup, çözüm noktasında yetersiz kaldığımızda gerekli kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunacağımız özellikle belirtmek istiyorum. Biz büyük bir aileyiz. Bu büyük ailenin birer fertleri olduğumuzu her koşulda birbirimize hissettireceğiz" diye konuştu.

HAK MUHAMMED ALİ YOLUNDA YEMİNİMİZ VAR

Bu önemli görevde hiçbir ayrım ve ayrıcalık yapmadan hizmet edeceğine söz verdiğini belirten yeni Dernek Başkanı Haydar Yurdakul; "Hacı Bektaşi Veli Pirimizin dediği gibi her ne ararsan kendinde ara! Şahı Merdan İmam Ali’nin dediği gibi kötü ve kem söz kişinin aynasıdır. Bizler tüm kötülüklerden ve dedikodulardan uzak duracağız. Bu bir bayrak yarışıdır! Bugün demokrasinin meydanı ama her şeyden önce ilmin irfanın aynası İmam Ali’nin meydanı. Bu meydanda elimize kolumuza dilimize sahip çıkmak zorundayız. Bizler bir tarihe, bir süreğe, bir yola sahip çıkmak istiyoruz. Benim davam divana kalsın diyen PirSsultan'ın torunları olarak bu divanın uhrevi bir divan olmadığını dünyevi bir divan olduğunu göstermek adına derneklerimize sahip çıkmak zorundayız" dedi.
Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları veren Yurdakul; "Gün birlik ve dayanışma günüdür. Dava sahibi Ali'dir. Davamıza sahip çıkmanın yegane yolu da derneklerimizden geçmektedir. Derneklerimiz bizim aklımızdır, bizim birliğimizdir. Birlik aklı çoğaltır, birlik eylemi çoğaltır, birlik örgütü çoğaltır, birlik bizi çoğaltır, birlik yolu çoğaltır.Aynı zamanda bu çoğalan yolun talipleri olarak birbirimizi karalayıp,dilimize ve dinimize aykırı davranarak birbirimize zarar vermeye ben dahil kimsenin hakkı yoktur. Bu inanç ve düşünceler ile kongremizin tüm üyelerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesinin Haydar Yurdakul Başkanlığındaki Yeni Yönetim Kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu: 
YÖNETİM KURULU ASİL: Haydar Yurdakul, Aynur Aydın, Deniz Fırat Erdoğan, Dayimi Malhatun, Ali Kamer Baba
YÖNETİM KURULU YEDEK: Keziban Kaçmaz, Özgür Akbaba, Canan Boztepe, Özkan Özakar, Nevruza Gültekin
DENETLEME KURULU ASİL, Tekin Karadağ, Cafer Emlük, Hüseyin Ok
DENETLEME KURULU YEDEK: Akın Gençel, Binali Aksünger, Engin Yıldız
DİSİPLİN KURULU ASİL: Düzgün Çellik, Ali Kocadağ, Aynur Kaçmaz
DİSİPLİN KURULU YEDEK: İbrahim Hastan, Şerif Göğen, Ali Umut Subaşı
ANKARA ÜST KURUL DELEGELERİ: Aynur Aydın, Düzgün Çellik, Deniz Fırat Erdoğan, Ali Kamer Baba ve Dayimi Malhatun
Kaynak: Selçuk Ajans

UYARI:Selçuk Postası haber portalında yayınlanan ve içeriği Selçuk Postası editörleri tarafından hazırlanan haber, duyuru vb gibi metin ve görseller izinsiz olarak kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda hukuki yaptırımlara başvurulacaktır.
Yorumlar
UYARI: Yorum yapan kullanıcılarımız site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.Kullanım koşullarını görmek için tıklayınız.
Adınız  
Yorumunuz  
SİTE İÇİ ARAMA

HAVA DURUMU