GÜNCEL

Cumhuriyet Bayramı Selçuk’ta Törenle Kutlandı

/Cumhuriyet Bayramı Selçuk’ta Törenle Kutlandı
  

Tarih: 29 Ekim 2018 Pazartesi 17:51

Bu haber 667 defa okundu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Selçuk’ta da coşkuyla kutlandı. 28 Ekim günü çelenk sunum töreniyle başlayan kutlamalar 29 Ekim günü sabah saatlerinde Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci’nin kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından Selçuk Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Tören Alanı’nda düzenlenen kutlama programıyla devam etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bayramdan bir gün önce çelenk sunum töreniyle başladı. Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen çelenk sunum töreninde Selçuk Kaymakamlığı ve Selçuk Belediye Başkanlığı’nın çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak; İstiklal Marşı okundu. 

Türkiye dünyanın yükselen gücüdür

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. Yılı sebebiyle düzenlenen kutlama programı öncesinde Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci kaymakamlık makamında protokol sırasına göre tebrikleri kabul etti. Selçuk Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Tören Alanı’nda gerçekleşen kutlamaya Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Cumhuriyet Savcısı Olcay Aslan, Selçuk İlçe Emniyet Müdürü Muhittin Murat Yener, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende ilk olarak Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı ile birlikte törene katılanların ve halkın bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Kaymakam İnci konuşmasında; “ Eşsiz bir zafer üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyetimiz hiç kuşkusuz, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacaktır. Devraldığımız bu değerli mirası her geçen gün daha da güçlendirerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş medeniyetler ötesine taşımaya kararlıyız. Türkiye Cumhuriyeti 95 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş bilhassa son dönemdeki atılımlarla dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmıştır” dedi.

Konuşmasında Türkiye’nin 15 Temmuz’da dünya ülkelerine örnek olacak bir mücadele sergileyerek demokrasini ve bağımsızlığını koruduğunu belirten İnci konuşmasında öğrencilere seslenerek; “ Sizler bizim açımızdan çok değerlisiniz. Geleceğin Mustafa Kemalleri, cumhurbaşkanları, başbakanları, bilim insanları, hakimleri, öğretmenleri sizlerin arasından çıkacaktır. Bilgi tüketen toplumdan bilgi üreten topluma sizlerin sayesinde geçeceğiz. Dolayısıyla sizlerden beklentilerimiz çok büyüktür. Cumhuriyetimiz sizlerin sayesinde ilelebet payidar olacaktır” dedi.

Kaymakam İnci konuşmasını; “Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılmak için fedakârlıklarla mücadele eden tüm gazilerimizi yâd ediyor. Bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun” sözleriyle bitirdi.

Başarılı öğrenciler ödüllerini aldı

Kaymakam İnci’nin konuşmasının ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenen resim, şiir, deneme, afiş ve Cumhuriyet Koşusu yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerden bazıları törende şiirlerini okudular.  Törende ayrıca Cumhuriyet Koşusu Yarışları’nın son etabı gerçekleşti. Koşuya katılan öğrenciler Ankara’dan temsili olarak gelen bayrağı Kaymakam İnci ve Başkan Bakıcı’ya teslim etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Selçuk Şahabettin Sarıdede Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Gösterisi ile devam etti. Selçuk’ta eğitim veren ilk ve orta dereceli okulların yanı sıra Selçuk’ta öğrenim gören yükseköğretim öğrencilerinin de katıldığı törende spor gösterileri de yer aldı. Sezer Spor Kulübü’nün Kick Boks ve Tekvando gösterisi katılımcılar tarafından heyecan ve beğeniyle izlendi. Törene aralarında milli sporcuların da bulunduğu her yaştan sporcu ile katılan Zuhal Fitness Kulübü ise “Kurtuluştan Kuruluşa” ve artistik jimnastik gösterileri ile büyük beğeni topladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Selçuk Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Tören Alanı’ndaki tören Selçuk’ta yer alan resmi, sivil kurumlar ve okulların tören geçidinin ardından sona erdi.

Fotoğraflarla Atatürk Sergisi kent belleğinde

Tören alanında gerçekleşen kutlamanın ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Selçuk Efes Kent Belleği’nde “Fotoğraflarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk” sergisinin açılışına katıldı. Sergi açılışında bir konuşma yapan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; “ Türkiye Cumhuriyeti gibi bir eseri bıraktığı için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bize emanet ettiği bu eseri medeniyetin en üst noktasında taşıyacağımıza söz veriyoruz. Ne mutlu ki böyle bir lidere sahibiz. Başta Atatürk olmak üzere bu millet için canını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ne mutlu ki bizler böyle bir milletin evladıyız” dedi. Başkan Bakıcı’nın konuşmasının ardından açılışı yapılan sergi katılımcılar tarafından ilgiyle gezildi.

Selçuk Belediyesi ve Türk Tarih Kurumu işbirliğiyle açılan “Fotoğraflarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk” Sergisi 16 Kasım tarihine kadar Selçuk Efes Kent Belleği’nde açık kalacak.  Sergide Türk Tarih Kurumu (TTK) Kütüphanesi ve arşivinde bulunan Atatürk fotoğraf ve belgelerinden oluşan bir sergide Atatürk’ün çocukluk ve öğrencilik yıllarından milli mücadele yıllarına, cumhurbaşkanlığı sırasında gerçekleştirdiği yurt gezilerinden katıldığı diplomatik görüşmelere ve vefatına kadar Atatürk’e dair tarihsel belge niteliği taşıyan çok sayıda fotoğraf ve belge yer alıyor.  

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Selçuk Belediyesi tarafından düzenlenen kutlamalar bu akşam saat 19.30’da Atatürk Anıtı önünden başlayacak Fener Alayı ve saat 20.30’da Pazar yerinde Gece Yolcuları Konseri ile devam edecek.

UYARI:Selçuk Postası haber portalında yayınlanan ve içeriği Selçuk Postası editörleri tarafından hazırlanan haber, duyuru vb gibi metin ve görseller izinsiz olarak kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda hukuki yaptırımlara başvurulacaktır.
Yorumlar
UYARI: Yorum yapan kullanıcılarımız site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.Kullanım koşullarını görmek için tıklayınız.
Adınız  
Yorumunuz  
SİTE İÇİ ARAMA

HAVA DURUMU