GÜNCEL

Selçuklu Kadınlar İstasyon Meydanı'ndaydı

/Selçuklu Kadınlar İstasyon Meydanı
  

Tarih: 25 Temmuz 2020 Cumartesi 11:23

Bu haber 32812 defa okundu

Selçuk Kent Konseyi “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” dedi.  İstasyon Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasına Selçuk Kent Konseyi Başkanı Atay Tozlu, kent konseyi üyeleri, sivil toplum kuruluşları üyeleri, kadınlar ve Selçuk Belediye Başkan Vekili Abdullah Yıldız,  Başkan Yardımcısı Bilgi Keskin de katıldı.

Basın açıklamasında Selçuk Kent Konseyi Başkanı Atay Tozlu kadın cinayetleriyle ilgili rakamsal veriler paylaşarak; “ Kadına yönelik şiddetin yanı sıra çocuklara, hayvanlara ve tüm insanlara yönelik şiddete karşıyız” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının gerekliliğine ilişkin yapılan basın açıklamasını Eğitim – Sen Selçuk Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi Gizem Soylu okudu. Soylu erkek egemen bakış açısının şiddete zemin hazırladığını belirterek; “Türkiye 2011 yılında Birleşmiş Milletler ile İstanbul Sözleşmesi’ni imzaladığı halde şiddet gören kadınlara sağlanması gereken etkin korumayı gerçekleştirememiştir. 2014 yılından bu yana İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülükleri yerine getirilmemiştir. Bu sözleşme uygulansaydı bugün Pınar Gültekin, Şule Çet, Emine Bulut ve Özgecan Aslan gibi nice kız kardeşimizin hayatı son bulmayacaktı. Onların gülüşleri çalınmayacaktı. Bu yüzden İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Koruma Kanunu hayata geçirilmelidir” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından katılımcı kadınlar sloganlarla kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı direnecekleri, korkmayacakları dile getirdiler.

İstanbul Sözleşmesi Nedir?

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, kadına karşı şiddet ve aile içi şiddet konularında temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen bir uluslararası insan hakları sözleşmesidir.

UYARI:Selçuk Postası haber portalında yayınlanan ve içeriği Selçuk Postası editörleri tarafından hazırlanan haber, duyuru vb gibi metin ve görseller izinsiz olarak kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda hukuki yaptırımlara başvurulacaktır.
Yorumlar
UYARI: Yorum yapan kullanıcılarımız site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.Kullanım koşullarını görmek için tıklayınız.
Adınız  
Yorumunuz  
SİTE İÇİ ARAMA

HAVA DURUMU