KÜLTÜR SANAT

Celalettin Tutkun Barutçu Köyü'nü Yazdı

/Celalettin Tutkun Barutçu Köyü
  

Tarih: 12 Şubat 2020 Çarşamba 11:30

Bu haber 39987 defa okundu

Selçuklu eğitimci yazar Celalettin Tutkun’un yayımlanan yeni kitabı “Dağı Aşmak” ta Barutçu'da geçen yıllarını anlattı. Daha önce öykü, araştırma, gezi yazısı, tiyatro, şiir gibi değişik türlerde eserler veren yazar 8. kitabında bu kez bir roman ile okuyucularının karşısına çıktı. Baygenç yayınlarından çıkan roman okurlarını 1980’li yıllara götürüyor. Kırsal kesimde yaşayan ve yatılı bir okulda eğitim gören bir çocuğun eğitim yolculuğunu anlatan kitap eğitim uğruna ortaya konan fedakarlıklara odaklanmış ve bir mesaj vermek üzere kaleme alınmış. Kitap, eğitime odaklanan kişilerin karşılarına çıkan engeller karşısında ne tür mücadeleler verdiklerini anlatıyor.

Selçuklu eğitimci yazar Celalettin Tutkun, kitabıyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor; “Eğitimli kuşaklara ihtiyacımız var. Bu kitap genç bireylerin, ‘Elinizde bulunan eğitim imkanlarını iyi değerlendirin, zamanında bu imkanlara ulaşmak için çile çeken nice öğrenciler oldu’ gerçeğinin farkına varmalarına yardımcı olmak için kaleme alınmıştır.”

Celalettin Tutkun 1977 yılında İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Barutçu köyü'nde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini İzmir’de tamamladı. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu (2002). İzmir’de başladığı öğretmenlik hayatını Manisa, Ordu ve Samsun’da devam ettirdi. Eğitimci olması nedeniyle öykülerinin konularını genellikle eğitim, doğa ve çocuk konuları oluşturmaktadır. Bir doğa korumacı olarak kendisini ifade eden yazar Anadolu’da nesli tükenen canlılar konusunda bir duyarlılık oluşturmak için “Son Leopar” (2017) isimli kitabını kaleme almıştır. “Çanakkale’de Ezan Sesleri” (2017) isimli eseri ise doğa ve insan temalıdır. Yazarın yayınlanmış diğer eserleri ise şunlardır: Bir Mübarek Sefer (2015), İçimdeki Çocuk (2016), Öğretmenimin defteri (2017), Saadet asrının kahramanları (2018) Yoldaki kaya (2019) Yazarın diğer yazarlar ile birlikte yayınlanan 16 adet kolektif kitabı da bulunmaktadır. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden de lisans diplomasını alarak mezun olmuştur. Öykü ve makaleleri ulusal ve yerel ödüller almıştır. Edebiyatçılar Derneği, Samsun Yazarlar Birliği ve Bafra Kültür ve Sanat Etkinliklerini Destekleme Derneği gibi bazı edebiyat topluluklarının üyesidir. TEMA ve Greenpeace gibi doğa ve çevre temalı sivil toplum kuruluşlarına gönüllü olarak destek vermektedir. Yazar hayatında bir tutku olan kitaplarla meşgul olmaya, okumaya ve yazmaya devam etmektedir.

UYARI:Selçuk Postası haber portalında yayınlanan ve içeriği Selçuk Postası editörleri tarafından hazırlanan haber, duyuru vb gibi metin ve görseller izinsiz olarak kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda hukuki yaptırımlara başvurulacaktır.
Yorumlar
HALİM YÜKSEL21 Şubat 2020
Bir yazarın kendi köyünü anlatması bence güzel bir vefa göstergesidir.
selcan19 Şubat 2020
Yazarın daha önce çıkan kitaplarını okumuştum. Duygu yüklü kitaplardı. nice başarılı kitaplara imza atmasını dilerim
Abdullah13 Şubat 2020
Yazarın eğitim konusunda bir eser vermesini takdirle karşılıyorum. Başarılarının ve eserlerinin devamını diliyorum.
Hüseyin Özer13 Şubat 2020
🙏🙏🙏💯💯
Hüseyin Özer13 Şubat 2020
🙏🙏🙏
UYARI: Yorum yapan kullanıcılarımız site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.Kullanım koşullarını görmek için tıklayınız.
Adınız  
Yorumunuz  
SİTE İÇİ ARAMA

HAVA DURUMU