KÜLTÜR SANAT

Efes Tiyatro Festivali Başlıyor

/Efes Tiyatro Festivali Başlıyor
  

Tarih: 02 Ekim 2018 Salı 11:01

Bu haber 931 defa okundu

Efes Tiyatro Festivali başlıyor. 8 – 11 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Selçuk’un ilk tiyatro festivali için sayılı günler kaldı. Selçuk Belediyesi ve Selçuk Belediye Tiyatrosu Genel Yönetmeni Erol Namdar’ın düzenlediği ve Kültür Bakanlığı’nın da desteklediği festival Selçuk tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Efes Tiyatro Festivali boyunca birçok tiyatro grubu ve tiyatrocu oyunlar ve atölyelerle Selçuk’ta ağırlanacak.

Celsus’ta Troyalı Kadınlar

Selçuk Belediye Tiyatrosu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Efes Tiyatro Festivali 8 Ekim Pazartesi günü saat 16.00’da İstasyon Meydanı’ndan hareket edecek festival korteji ile başlayacak.  Yine İstasyon Meydanı’nda sokak sanatları ve danslarla hareketlenecek festivalin ilk gününde Tiyatrocu Yazar Hasan Öztürk Onur Ödülleri ve Tiyatro Emek Ödülleri verilecek. Efes Antik Kenti içerisinde yer alan Celsus Kütüphanesi’nde gerçekleşecek ödül törenin ardından Neyzen Murat Gezer de bir konser verecek. Selçuk Belediye Tiyatrosu’nun bir ilke imza atarak gerçekleştireceği Efes Tiyatro Festivali’nin ilk günü Troyalı Kadınlar adlı tiyatro oyunu ile son bulacak.

Birçok eğitici atölyenin yer aldığı festivalin ikinci gününde Metin Güler, Emin Olcay, Aliye Uzunatağan, Ayçe Abana, Çetin Altay, Nejmi Aykar ve Murat Prosciler gibi tiyatroya emek veren ve ekranlardan tanınan isimler tarafından söyleşiler ve atölyeler gerçekleştirilecek. Festivalin ikinci gününde ayrıca Söke Şehir Tiyatrosu Bremen Mızıkacıları, İstanbul Barosu Tiyatrosu Artiz Mektebi, Çorum Sanat Tiyatrosu Profesyonel adlı oyunları sahneleyecek.

Efes Tiyatro Festivali’nin üçüncü günü olan 10 Ekim’de Cem İdiz, Serkan Fırtına, Nazif Uslu gibi isimler atölye ve söyleşilerle Selçuklu tiyatroseverlerle buluşacak.

Festival programı internette

Efes Tiyatro Festivali 11 Ekim Perşembe günü çeşitli atölye ve tiyatro oyunlarının ardından tiyatro salonunda Teoman Kumbaracıbaşı konseri ile son bulacak. Selçuk’ta bir tiyatro festivali düzenlenmesinin ayrı bir anlam taşıdığını belirten Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; “Antik çağın en büyük tiyatrolarından biri olan Efes Antik Kenti’nin bulunduğu kültür ve sanat kenti Selçuk’ta 8 -11 Ekim tarihleri arasında ilk kez düzenlenecek olan tiyatro festivalimizin heyecanı içerisindeyiz. Bu festivalin düzenlenmesinde emeği geçen Selçuk Belediye Tiyatrosu Genel Yönetmeni Erol Namdar başta olmak üzere, Selçuk Belediyesi personeline, 1. Selçuk Efes Tiyatro Festivali’ne katılan tüm sanatçılarımıza ve sahneye yüzünü dönen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kültür sanat kenti Selçuk’a ayrı bir hareket katacak olan Efes Tiyatro Festivali’nin akışı ile ilgili ayrıntılı bilgiler Selçuk Belediyesi kurumsal internet sitesinden, festivalin facebook adresinden alınabilecek.

UYARI:Selçuk Postası haber portalında yayınlanan ve içeriği Selçuk Postası editörleri tarafından hazırlanan haber, duyuru vb gibi metin ve görseller izinsiz olarak kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda hukuki yaptırımlara başvurulacaktır.
Yorumlar
UYARI: Yorum yapan kullanıcılarımız site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.Kullanım koşullarını görmek için tıklayınız.
Adınız  
Yorumunuz  
SİTE İÇİ ARAMA

HAVA DURUMU