SİYASET

Belediyeden Çadır Açıklaması

/Belediyeden Çadır Açıklaması
  

Tarih: 21 Mart 2018 Çarşamba 22:44

Bu haber 1092 defa okundu

Selçuk Atatürk Anıtı önüne kurulan dev çadır tartışmalarına Selçuk Belediye Başkanlığı'ndan açıklama geldi. 

1081 İzmir’in Türkler Tarafından Fethi Kutlama etkinlikleri kapsamında 24 Mart– 1 Nisan tarihleri arasında Selçuk’ta gerçekleştirilecek programlar kapsamında geçtiğimiz günlerde Selçuk Atatürk Anıtı önüne kurulan dev çadır Selçuklular tarafından büyük tepki toplamıştı. Vatandaş tepkilerini sosyal medya üzerinden paylaşırken CHP Selçuk İlçe Örgütü' de bugün yaşananlara tepki göstermiş ve bir basın açıklaması yapılmıştı. 

CHP Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan tarafından yapılan basın açıklamasının ardından akşam saatlerinde Selçuk Belediye Başkanlığı da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı.

Selçuk Belediye Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde;

Selçuk Belediye Başkanlığı’ndan

İlçemiz Selçuk’ta 24 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Çakabey Kitap Günleri düzenlenecektir. Kitap günleri ile ilgili olarak Atatürk Anıtı’nın önünde bulunan alanın seçilmesinin Ulu Önderimizin hatırasına saygısızlık olduğu yönündeki bazı görüşlerin olması bizleri fazlasıyla üzmüştür.

Türk Tarih Kurumu Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 15 Nisan 1931 tarihinde kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na bağlı olarak faaliyet gösteren Türk Tarih Kurumu tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen “1081 İzmir’in Türkler Tarafından Fethi” kutlamalarına Selçuk’un ev sahipliği yapacak olması bizleri son derece gururlandırmıştır. Bu kutlamalar kapsamında düzenlenecek “Çakabey Kitap Günleri” için Atatürk Anıtı önü seçilmesi Ulu Önderimiz’in aziz hatırasına kesinlikle bir saygısızlık olmadığının altını ısrarla çiziyorum.

Tören alanımızda yapılacak bu etkinlikle ilgili kurulmuş olan çadırın Atamız’ın büstü önünde olması ile ilgili hassasiyetin son derece bilinci içerisinde hareket ederek; alandaki düzenleme çalışmalarımız Atatürk büstünü ön plana çıkaracak şekilde yapılmaya devam etmektedir.

Bir lider düşünün ki hayatı boyunca dört bine yakın kitap okumuş, arkasında bilimi, kültürüve medeniyeti miras bırakmış. Hayatının her safhasında eğitim, kültür ve bilimin öneminin altını çizmiş; kendisini takip edenlere de “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir” diyerek dogmalardan uzak bir bakış açısı bırakmıştır. İşte biz o liderin anıtı önünde kitap günleri düzenliyoruz. Her yaştan Selçuklu’nun kitaplara, o kitapların yazarlarına ulaşmasını amaçlıyoruz.

Çakabey Kitap Günleri etkinliğinin asıl sahibi Atatürk tarafından kurulan Türk Tarih Kurumudur. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na bağlı olarak faaliyet gösteren Türk Tarih Kurumu tarafından düzenlenen bir etkinlikte Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik bir saygısızlık yapılması mümkün değildir. Kaldı ki bu etkinliği destekleyen kamu kurum ve kuruluşları arasında İzmir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi de yer almaktadır. Bu kadar önemli kamu kurum ve kuruluşlarının desteklediği, Atatürk’ün talimatıyla kurulan Türk Tarih Kurumu’nun organize ettiği bir etkinlikte Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik en ufak bir saygısızlık söz konusu olamaz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin, toplumun ayrıştırılması, kin ve nefrete sürüklenmesi için kullanılmasının da Atamızın aziz hatırasına saygısızlık olacağı bilinci içerisinde olmamız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Her türlü siyasetin üzerinde tuttuğumuz ilçemiz çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacaktır. Bizler için her zaman esas olan önce vatanımız, sonra Selçukumuzdur. Bizler Selçuk’un kazanımı olan bir etkinliğe imza atmak için çalışıyoruz. Ancak hiçbir kazanım bizim için Atamız’a olan inanç, saygı ve sevgimizden üstün olamaz. Bunu yaparken de Selçuk Belediyesi olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik bir saygısızlığa yol açmak şöyle dursun; Atamız’ın aziz hatırasına, kadim mirası olan okumaya, eğitime ve kültüre sahip çıkmayı amaçlıyoruz.

Bulunduğumuz kurum, yaptığımız görev ne olursa olsun her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğumuzun bilincindeyiz. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının olduğu gibi bizlerin de her şeyden önce yegane amacı yaptığımız işlerle ülkemizi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktır. İşte bu amaç içerisinde düzenlenen Çakabey Kitap Günleriile ilçemizin kültür hayatına kazanım sağlanması bizim için çok önemlidir. Dolayısıyla en başta da belirttiğimiz gibi Selçuk’ta düzenlenecek olan bu etkinliğin yer seçimi itibariyle asla ve asla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik bir saygısızlık söz konusu değildir. Tam aksine gençlerimizle, çocuklarımızla, hemşehrilerimizle atamızı doğru yerde buluşturmaktır.

Basına ve kamuoyuna ilanen duyurulur.

UYARI:Selçuk Postası haber portalında yayınlanan ve içeriği Selçuk Postası editörleri tarafından hazırlanan haber, duyuru vb gibi metin ve görseller izinsiz olarak kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda hukuki yaptırımlara başvurulacaktır.
Yorumlar
UYARI: Yorum yapan kullanıcılarımız site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.Kullanım koşullarını görmek için tıklayınız.
Adınız  
Yorumunuz  
SİTE İÇİ ARAMA

NÖBETÇİ ECZANETüm Liste

21 Mayıs 2018

ÇUKUROVA ECZANESİ
0 232 892 81 15
Atatürk Mah. Kızılay Cad. No: 24
HAVA DURUMU
ANKET