SİYASET

CHP Selçuk'tan O Çadıra Tepki

/CHP Selçuk
  

Tarih: 21 Mart 2018 Çarşamba 18:21

Bu haber 1266 defa okundu

Cumhuriyet Halk Partisi Selçuk İlçe Örgütü, Atatürk Anıtı önüne kurulan dev çadıra tepki göstermek için bugün (21.03.2018) ADD Ahmet Ferahlı Parkı'nda toplandı.

1081 İzmir’in Türkler Tarafından Fethi Kutlama etkinlikleri kapsamında 24 Mart– 1 Nisan tarihleri arasında Selçuk’ta gerçekleştirilecek programlar kapsamında geçtiğimiz günlerde Selçuk Atatürk Anıtı önüne kurulan dev çadır Selçuklular tarafından büyük tepki toplamıştı. Vatandaş tepkilerini sosyal medya üzerinden paylaşırken CHP Selçuk İlçe Örgütü' de bugün yaşananlara tepki gösterdi.

ADD Ahmet Ferahlı Parkı'nda toplanan CHP'liler kurulan çadırın yerinin yanlış olduğu vurgusunu yaptı.

CHP Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

"Bugün burada, yaklaşık 4 yıldır, Selçuk özelinde yapılan yanlış uygulamaların bugün gelinen noktada son damlası olan, Atatürk Anıtı'nın bağrına kurulan çadır ile ilgili toplanmış bulunmaktayız. Bizler medeniyete ve çağdaşlaşmaya giden yolun, kentine sahip çıkmaktan, yaşadığı yeri güzelleştirmekten ve şehirlilik bilincinin asıl olması ile sağlanacağının bilincindeyiz.

İlçemizde son yıllardır süre gelen yağmacılık, sahipsizlik ve başı boş yönetim anlayışı artık bizleri sindirmiştir. Geçmiş dönemlerde doğaya ve çevreye saygı duyan bir yönetim anlayışı varken, AKP belediyesiyle birlikte sahipsizlik, çevreye duyarsızlık ve talan zihniyeti almış başını gitmektedir.

Turizmi ve kültürü bağrında taşıyan bir ilçe olarak bir çok kötü çevre uygulamasıyla karşı karşıya kaldık. Bunlara örnek olarak, geçtiğimiz yıl Carpouza Kafe' nin bahçesinde güreştirilen develer, keyfi ve usulüne göre budanmayan ağaçlar, ödül almış istasyon meydanına dikilen çelik korkuluklar, tören alanında doğal çimlerin sökülerek zemine uygulanan sentetik çimler ve bunun gibi bir çok yanlış uygulamaya şahit olduk.

Bugünde burada, ilçemizde yapılacak olan etkinlikler kapsamında bir kitap fuarı organizasyonu gerçekleştiriliyor. Bizler Atatürk’ün de dediği gibi kitapsız yaşamanın kör sağır dilsiz yaşamak olduğunun farkındayız ve yapılan etkinliği destekliyoruz. Ancak ve ancak, son zamanlarda ülkemizde, Hükümet eliyle Atatürk’e, Cumhuriyetimize ve kazanımlarına yapılan çirkin saldırılar ve onu unutturma çabaları varken, Selçuk’ta da, Atatürk anıtının önüne, önünden ziyade anıtın kucağına, bir çadır kurulmuştur. Bu durum çoğu Selçuklunun ve toplumun vicdanını yaralamaktadır. Oradaki anıt sadece heykelden ibaret değil çevre düzenlemesiyle, yerdeki Atatürk’e giden mermer yoluyla ve çehresiyle bir bütündür. Çadırın kurulduğu yer bir meydan değil, bütünüyle Anıt niteliğindedir. Maneviyat olarak, her anmalarımızda huzuruna çıktığımız ve yüreğimize nakşeden İstiklal Marşımızı okuyup huzurunda olma şerefi hissettiğimiz alanda, bu saygısızlığa izin verenlere soruyoruz, Selçuk’ta bu çadırı kurabileceğiniz bir çok yer var iken, neden Atatürk Anıtı seçildi..? Bu çadır, kitap fuarı kamuflajıyla Atatürk’e yapılan bir saygısızlık değil midir.? Atatürk’ü anlamak sadece anmak değil. Atatürk’ü anlamak; Yalova’da bir çınar ağacı için, Binayı yerinden oynatan düşünceyle hareket etmektir. Bizler çevresine ve kentine sahip çıkan, Atatürk ilke ve İnkılaplarını yaşatıp, Cumhuriyetimizi ve kazanımlarını unutturmaya çalışanlara karşı her zaman onurluca mücadele verecek bireyler olarak, Hem Atatürk’ün anısına ve anıtına yapılan bu saygısızlığı kınıyor, hem de bu durumun acilen düzeltilerek, kurulan çadırın başka yere taşınmasını talep ediyoruz. Unutmayınız ki kentler onları bilinçsizce kullananların değil, onlara sahip çıkanlarındır..."

İşte O Çadır

UYARI:Selçuk Postası haber portalında yayınlanan ve içeriği Selçuk Postası editörleri tarafından hazırlanan haber, duyuru vb gibi metin ve görseller izinsiz olarak kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda hukuki yaptırımlara başvurulacaktır.
Yorumlar
UYARI: Yorum yapan kullanıcılarımız site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.Kullanım koşullarını görmek için tıklayınız.
Adınız  
Yorumunuz  
SİTE İÇİ ARAMA

NÖBETÇİ ECZANETüm Liste

21 Mayıs 2018

ÇUKUROVA ECZANESİ
0 232 892 81 15
Atatürk Mah. Kızılay Cad. No: 24
HAVA DURUMU
ANKET