Deniz Mertkan Gezgin

Sosyal Medya mı Sosyal Ağ Siteleri mi?

  

Tarih: 22 Şubat 2020 11:04

Bu yazı 5542 defa okundu

Merhaba Selçuk Postası okurları. Bu yazımda doğru bilinen fakat alanyazında farklı kavramlar olan sosyal medya ile sosyal ağ siteleri arasındaki farkı anlatacağım. Buyurun efendim başlayalım.

Teknoloji çağında bir gerçek var ki bunu facebook, instagram geliştiricileri de söylüyor: “Toplumun yapısını değiştirdik”. Haklılar, kimse bunu bilemezdi. Artık anneler, babalar öğretmenler sosyal medyanın olumsuzluklarından bahsediyorlar. Buraya kadar tamam, bazı sorunlar getirdiği aşikâr ve ben bunu köşemde de dile getiriyorum. Fakat bu bireylerin söyledikleri facebook, instagram, twitter ve snapchat gibi uygulamalar. Fakat bu uygulamalar sosyal medyayı mı temsil ediyor? Yoksa başka bir şeye mi işaret ediyor? Bunun ayrımını iyi yapmak gerekiyor. Facebook, Twitter, Instagram ve diğerleri  sosyal medya değildir. Aslında şöyle bir ifade daha doğru sosyal medya, sosyal ağ sitelerini kapsar fakat sadece sosyal ağ sitelerinden(facebook, instagram gibi) oluşmaz. Aslında sadece toplum arasında değil, sosyal ağ ve sosyal medya kullanımı çoğu kez bilimsel literatürde de birbirinin yerine kullanılmıştır. Ancak, aynı değiller. Sosyal medya, çevrimiçi ortamda içerik oluşturma, paylaşma ve birlikte çalışma ile ilgili web 2.0 yeteneklerini ifade etmektedir. Genel olarak, sosyal medya kullanımı, işbirlikçi projeler, webloglar (biz buna bloglar da diyebiliriz) gibi çok çeşitli sosyal uygulamalar içermektedir. Ayrıca bunların yanında içerik toplulukları, sosyal ağ siteleri, sanal oyun dünyaları ve sanal sosyal dünyalar sosyal medyayı oluşturmaktadır. Şimdi bunları açıklayalım.

• İşbirlikçi projeler, bulut tabanlı hesaplamayı kullanarak ortaklaşa ve eşzamanlı olarak paylaşılabilir ve kullanılabilmektedir. İçeriğe göre oluşturma, kaldırma ve değiştirme için kullanılan uygulamalardır. Örnek olarak Wikipedia, ekşi sözlük gibi projeleri gösterebiliriz.

• Weblogs veya “bloglar” sosyal medya olarak kabul edilmektedir. Bloglar, bireylerin çevrimiçi internet günlüklerini ve bilgilerini (bazen resim ve videolar şeklinde) paylaşmasına izin vermektedir.

• İçerik toplulukları ve video paylaşım siteleri (Örnek olarak YouTube) sosyal medya olarak kabul edilmektedir. İçerik videolar, ancak metin (Örnek olarak; BookCrossing), fotoğraflar (Örnek olarak; Instagram) ve PowerPoint sunumları (Örnek olarak; Slideshare) içerebilmektedir ve çoğu durumda, bireylerin kişisel profillere sahip olmalarına gerek yoktur ve eğer varsa sınırlı kişisel bilgileri dahil etme eğiliminde olmaktadır.

• Sanal oyun dünyaları, kullanıcıların avatar biçiminde çevrimiçi bir ego oluşturmasına ve büyük oyun evrenlerinde diğer oyuncularla oynamasına izin vermektedir. Bireyler, bir yandan gerçek hayat ortamlarına benzeyen alternatif bir yaşam dünyasında yaşayan çevrimiçi karakterleri yaratmalarına izin verir, ancak fiziksel yasalara meydan okumaktadırlar.

• Sosyal paylaşım siteleri, daha önce “kullanıcıların bireysel halka açık profiller oluşturabildikleri, gerçek hayat arkadaşlarıyla etkileşimde bulunabildikleri ve ortak ilgi alanlarına göre diğer insanları birbirine bağlayabilecekleri sanal topluluklar” olarak tanımlanmaktadır. Sosyal ağlar, özellikle, insanlarla bağlantı kurmaya odaklanmaktadır. Örneğin; Facebook bir sosyal ağ sitesidir.

Sonuç olarak, sosyal medya, sosyal ağ sitelerini ve birçok platformu kapsayan geniş bir kapsama sahiptir. Bir başka yazıda görüşmek üzere. Sevgi ve iyilikle…

SİTE İÇİ ARAMA

HAVA DURUMU